Chybová správa

Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/libraries) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) v libraries_get_libraries() (riadok 176 z /data/d/a/da37b08d-2424-405e-a04d-571eea470d61/vodiacipes.sk/web/sites/all/modules/libraries/libraries.module).

Adventný kalendár

 

Psí pomocníci prosia o pomoc

Majú 4 nohy a nahrádzajú zrak. Čo je to? No predsa vodiace psy, ktoré sú nenahraditeľnými pomocníkmi nevidiacich a slabozrakých ľudí. Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy okrem nich vychováva a trénuje aj pomocníkov pre ľudí s rôznymi ďalšími fyzickými a psychickými ochoreniami. Je to však veľmi drahá záležitosť a príspevok od štátu ani zďaleka nepokrýva náklady.

„Náklady na starostlivosť o jedného psa od perinatálneho obdobia, cez výchovu, výcvik až po odovzdanie klientovi predstavujú viac ako 20.000€, pričom príspevok na kúpu kompenzačnej pomôcky, ktorou vodiaci pes je, je max 7.200€. Zvyšok zvyčajne dotuje výcviková škola finančnými prostriedkami získanými z darov, grantov a projektov. Veď každý, aj ťažko zdravotne postihnutí, majú právo žiť dôstojný a naplnený život,“ vysvetľuje Ľubica Radimská z VŠVAP.

Aktuálne pred Vianocami preto škola rozbehla verejnú finančnú zbierku s názvom Psí pomocníci. Je riadne zaregistrovaná a ľudia môžu výchovu a výcvik psíkov podporiť dvoma spôsobmi:

zaslaním financií na účet: SK43 0200 0000 0045 2429 6453

psi pomocnici qr platba

darcovskou SMS správou– túto možnosť však spúšťame až od prvého januára budúceho roka.

Zbierka sa volá Psí pomocníci.

„Chceme upozorniť všetkých ľudí s dobrým srdcom, že finančné príspevky zo zbierky Štvornohé oči, ktorej stacionárne pokladničky nájdete v obchodnom reťazci, žiaľ už dva roky neputujú na podporu našej výcvikovej školy. Chceme teda poprosiť všetkých našich podporovateľov o príspevok do našej zbierky s názvom Psí pomocníci, ktorú sme založili práve preto, aby sme umožnili o niečo ľahší život ľuďom so zdravotným znevýhodnením. Každé jedno euro z nej pôjde na naše psy - či už na veterinárnu starostlivosť, stravu pre šteniatka a väčšie psy, pôrodnicu, a tiež na zabezpečenie stále kvalitnejšieho výcviku,“ dodáva Ľubica Radimská.  

Vo VŠVAP robia ľudia, pre ktorých je práca poslaním a zmyslom ich života je pomôcť zdravotne znevýhodneným ľuďom získať nezávislosť, ľudskú dôstojnosť a spoločenské uplatnenie pomocou psov so špeciálnym výcvikom. Takmer dve stovky ľudí, ktorým psy z našej školy už pomáhajú o tom vedia svoje.

„Našim cieľom je odovzdanie ľahko ovládateľného, bezpečne pracujúceho psa človeku so zdravotným postihnutím a vytvorenie harmonickej, dobre spolupracujúcej dvojice, v ktorej sa pes aj človek budú cítiť spokojne, bezpečne a šťastne. Darí sa nám to, no je to stále náročnejšie. Veľmi nám karty zamiešala aj pandémia,“ vysvetľuje smutne Ľubica Radimská.

Zbierka Psí pomocníci potrvá do 30. 11. 2022.

Pre všetkých ľudí dobrej vôle pripravila Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy Adventný kalendár s milými prekvapeniami na každý jeden deň tohto čarovného obdobia.