Chybová správa

Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/libraries) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) v libraries_get_libraries() (riadok 176 z /data/d/a/da37b08d-2424-405e-a04d-571eea470d61/vodiacipes.sk/web/sites/all/modules/libraries/libraries.module).

Practical Workshop on DogAssessment

V dňoch 14. -15. 11. 2016 sme sa v Prahe zúčastnili workshopu praktického hodnotenia psov organizovaného IGDF Development Comitee.  

Správne zhodnotenie povahy psa je základom úspešného výcviku psa a taktiež nevyhnutným základom pre výber chovných jedincov do účelového chovu. Problémom je, že hodnotenie je vždy subjektívne a závisí od znalostí a skúseností hodnotiteľa. Jeden a ten istý pes tak môže byť rôzne zhodnotený u rôznych hodnotiteľov v rámci školy a najmä medzi školami.
Preto v USA vyvinuli a realizujú systém hodnotenia psov. Ide o jednotný systém, ktorý má vypracované presné a detailné definicie, podľa ktorých, ak hodnotiaci postupuje, je vysoká pravdepodobnosť zjednoteného hodnotenia. Hodnotiaci však musí mať skúsenosti v danej oblasti a tiež aj výcvik, aby hodnotil psa  súlade s vypracovaným systémom a všímal si i malé detaily v správaní psa či reči jeho tela. Postupne toto hodnotenie zavádzajú aj iné krajiny, ktoré poskytujú naňho spätnú väzbu, na základe ktorej sa ešte vylepšuje.

Systém je postavený na dotazníku, ktorý sa volá  BCL – skratka pochádza z anglických slov – behavioral checklist. BCL má 43 výrokov o tom či pes prejavuje určité správanie, alebo aká je jeho reakcia na konkrétne podnety. Výroky sú veľmi konkrétne, napríklad:  „Pes prejavuje známky agresie voči ostatným psom“. Je možných vždy päť odpovedí – od toho, že dané správanie sa u psa nevyskytuje až po odpoveď, že to správanie je u psa veľmi časté. BCL sa používa vo všeobecnosti na hodnotenie psa počas výchovy, aj výcviku v akomkoľvek prostredí.

Okrem dotazníku BCL je súčasťou systému hodnotenia GDBart test, ktorý prebieha v interiéri podľa presného scenára a trvá zhruba 15 minút. Tento test sa používa na psy pred nástupom do tréningu, ale môže sa použiť od 7. mesiaca veku najmä na jedince u ktorých sa zvažuje vyradenie z programu. Test prebieha v prostredí neznámom pre psa a s človekom, ktorého pes nepozná. Počas testu sa sleduje a hodnotí celkové správanie psa, spolupráca s človekom a jeho reakcie na rôzne podnety ktorým je postupne vystavený.Jednotlivé prejavy správania psa zaznamenáva hodnotiteľ do BCL dotazníku.  

Workshopu sa okrem nás zúčastnili školy z Chorvátska, Bulharska, Rumunska, Maďarska a Česka. Okrem teoretických informácií sme aj prakticky hodnotili psov pri GDBart teste. Workshop sa niesol v priateľskej a pracovnej atmosfére a určite využijeme získané poznatky pri hodnotení psov v budúcnosti.