Chybová správa

Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/libraries) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) v libraries_get_libraries() (riadok 176 z /data/d/a/da37b08d-2424-405e-a04d-571eea470d61/vodiacipes.sk/web/sites/all/modules/libraries/libraries.module).

Sústredenie pre čakateľov a držiteľov vodiacich psov

Väčšina ľudí so zdravým zrakom je držiteľom vodičského preukazu. Pamätáte si ešte na obdobie, keď ste pracovali na tom, aby ste ho získali? Rovnako, aj napriek každodenným skúsenostiam, nepadlo by vám občas dobre dať si zopár kondičných jázd s inštruktorom a precvičiť si v rušnej premávke, ako sa správať v krízových situáciách? O tom istom sú aj naše sústredenia pre čakateľov a držiteľov vodiacich psov, ktoré každý rok realizujeme. Tento krát sa sústredenie uskutočnilo v nitrianskom penzióne PKO v blízkosti centra mesta a rušných komunikácii. Účastníkmi boli klienti – ľudia so zrakovým postihnutím. Medzi nimi boli takí, ktorí ešte vodiaceho psa nemali a na túto štvornohú pomoc čakajú. V tomto prípade sa inštruktori z VŠVAP zamerali na preverenie orientačných zručností a schopnosti nasledovať psa, ktorého nahradil v začiatkoch človek. Následne sa zoznámili so psom a to aj mimo jeho pracovného režimu. Okrem toho ako vodiaci pes pracuje sa naučili napríklad aj ako má byť pes správne venčený, kŕmený, česaný a ako mu zabezpečiť vyrovnaný a spokojný život.

Druhou skupinkou v rámci sústredenia boli klienti, ktorí už určitý čas vodiaceho psa majú a potrebujú si precvičiť zručnosti vo vzájomnej spolupráci, prípadne prediskutovať situácie, ktoré sa im pri práci stávajú a nevedia, ako ich správne riešiť.

Treťou skupinou sú klienti, ktorých vodiaci pes ukončil aktívnu službu, alebo sa jej ukončenie blíži a v rámci sústredenia sa zoznamujú s novým štvornohým partnerom. Pes nie je stroj a aj napriek štandardom pri výcviku je správanie sa psa pri práci aj mimo nej individuálne. Je preto veľmi dôležité, aby klient spoznal povahu svojho nového pomocníka a zladil sa s ním.

Sústredenie v Nitre trvalo 5 pracovných dní a program bol skutočne nabitý. Klienti so psami a inštruktori pracovali od skorého rána do neskorého popoludnia tak, aby každý klient absolvoval za deň dva hodinové bloky. Voľné chvíle medzi “chodením” boli vyplnené posedením na terase penziónu alebo obednou prestávkou, počas ktorej sa vášnivo debatovalo o zážitkoch z ulíc, o skúsenostiach a prežitých situáciách s vodiacimi psami. Pre psov, samozrejme, tieto prestávky znamenali oddych strávený venčením v parku alebo spánkom.

Tohtoročné sústredenie zaujalo aj média, prišli nás navštíviť novinári a redaktori z rôznych periodík a televíznych staníc a taktiež zástupcovia firmy Royal Canin, s ktorou VŠVAP spolupracuje v oblasti výživy psov. Novinári vyspovedali rovnako klientov ako aj inštruktorov a ako vždy, hlavnými hviezdami boli chlpáči v bielych postrojoch. Mediálne výstupy si môžete pozrieť v tomto linku.

Jedno popoludnie bolo venované výhradne diskusiám o živote s vodiacim psom. Inštruktori pripravili pre klientov aj vedomostný kvíz, ktorého odpovede vyvolali veľa úsmevov. Smiech a správnu zábavu následne zabezpečila aj miestna folková skupina Domovina, ktorá pripravila celovečerný program a keby nie únavy po odpracovanom dni a vidiny povinností dňa nasledujúceho, spievalo a tancovalo by sa aj do rána bieleho.

Sústredenie bolo ukončené príjemným podvečerným stretnutím všetkých ľudských a psích účastníkov. Pre psov bolo zabezpečené strihanie pazúrikov, zisťovanie telesnej hmotnosti a čistenie uší a pre klientov, samozrejme, zhodnotenie celého týždňa, všetkých aktivít, vyzdvihnutie kladov aj nedostatkov, návody na zlepšenie a nechýbali vzájomné želania, aby sme sa o rok všetci opäť spolu stretli.

Sústredenie finančne podporilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR a spoločnosť Billa s.r.o.