Chybová správa

Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/libraries) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) v libraries_get_libraries() (riadok 176 z /data/d/a/da37b08d-2424-405e-a04d-571eea470d61/vodiacipes.sk/web/sites/all/modules/libraries/libraries.module).

ZÁŽITKOVÝ WORKSHOP PRE VYCHOVÁVATEĽOV

Má zmysel vzdelávať sa, keď len „strážim“ psa? Čo k tomu potrebujem vedieť? Nestačí sa starať intuitívne? Aj toto sú otázky, ktoré môžu preblesknúť hlavou dobrovoľníkom, ktorí sa podujali byť súčasťou nášho programu Výchova. A keďže vzdelávanie je dôležité pre každého, vďaka podpore Nadácie BVS a spoločnosti DHL Express sme mohli zrealizovať špeciálny zážitkový workshop pre vychovávateľov našich šteniat a mladých psov.

Ilustračný obrázok

Do programu Výchova sú zaradené všetky šteniatka z účelového chovu našej výcvikovej školy na obdobie prvých 14 mesiacov ich života. V tomto období sú umiestnené v rodinách vychovávateľov, ktorí im na rok poskytli svoj domov, lásku, starostlivosť a pozornosť. Ich najdôležitejšou úlohou je posilniť lásku a dôveru šteniatka k človeku, podporiť chuť učiť sa a pomáhať.  Šteniatka so svojimi vychovávateľmi trávia čas v ich práci, sprevádzajú ich na všetky dostupné miesta každodenného pracovného i rodinného života.

Ilustračný obrázok

Súčasťou práce vychovávateľa je však nielen zábava psieho detstva, ale aj cvičenia a aktivity, ktoré šteniatko a neskôr mladého psa pripravia na nástup do výcviku. Preto počas celého roka komunikujú tréneri s vychovávateľmi a učia ich, ako so psíkom pracovať. Niekedy je náročné explicitne vysvetliť, prečo požadujeme prísne dodržiavanie konkrétnych pravidiel, ktoré sú naviazané na špecifiká života s človekom so zdravotným postihnutím.  Priblíženie obmedzení – napríklad zrakového či pohybového hendikepu je preto cestou, ako dosiahnuť vzájomné pochopenie a želaný výsledok v podobe žiadúceho správania psíka.

Ilustračný obrázok

Zážitkový workshop sme v spolupráci s Nadáciou BVS a spoločnosťou DHL Express zrealizovali v dňoch 16. – 18. júna 2023 v Stupave. Tri dlhé dni plné informácií, modelových situácií a praktických cvičení unavili nielen psíkov, ale aj ich ľudských rodičov. Oboznámili sme sa so špecifikami v prvom roku života labradorského retrievera a cieľom, ktorý chceme dosiahnuť pred nástupom do výcviku. A samozrejme všetkým medzi tým. Medzi najdôležitejšie témy patrila komunikácia so psami, ktorá je základom úspešnej spolupráce.

Ilustračný obrázok

Mimoriadny úspech mal záverečný deň workshopu venovaný praktickým cvičeniam, ktoré zážitkovou formou uviedli vychovávateľov do života ľudí so zdravotným hendikepom. Napríklad mali s klapkami na očiach absolvovať jednoduchú trasu so psom na vôdzke, pričom psík mal cestou odolať rôznym návnadám. Vychovávatelia mali možnosť pochopiť, že nevidiaci nevie psovi dopredu povedať „Fuj!“, a preto sa pes musí naučiť ovládať sa sám bez povelu. A v neposlednom rade sa mali postarať o svojho psíka so všetkým, čo k tomu patrí.  Všetci vychovávatelia svorne potvrdili, že až táto priama skúsenosť im „otvorila“ oči a explicitne pochopili, akou pomocou vie byť pes so špeciálnym výcvikom pre svojho hendikepovaného človeka – za predpokladu kvalitného výcviku.

Ilustračný obrázok

Účastníci workshopu mimoriadne ocenili možnosť absolvovať tento projekt a vyjadrili nádej, že vzdelávanie v tejto oblasti bude pokračovať a budú mať možnosť zlepšovať svoje zručnosti pri práci s budúcimi psami so špeciálnym výcvikom.

Viac fotografií nájdete TU